Kiełbasy

Robiąc kiełbasę domową warto zacząć od klasyki. Łatwa w wykonaniu domowa kiełbasa to m.in. kiełbasa śląska, schabówka, czy kiełbasa biała. Jak zrobić swojską kiełbasę dowiesz się z naszych kursów wideo. Ekspert wędliniarstwa, Adam Pulkowski, w bardzo przystępny sposób poda Ci przepis na domową kiełbasę i zdradzi tajniki samodzielnej produkcji. Poznasz klasyfikację surowców, praktyczne wskazówki na temat przyprawiania, peklowania, wędzenia oraz parzenia i podpiekania. Zapraszamy do grona naszych zadowolonych kursantów - poszerz wiedzę i umiejętności!

Wędzonki

Wędzenie wędlin to proces, który nadaje smak, zapach i co ważne, w różnym stopniu konserwuje wyrób. Do popularnych wędzonek należą boczek wędzony, szynka wędzona, czy baleron, ale wędzi się również kiełbasy, jak np. śląską. Są dwa sposoby wędzenia: wędzenie na gorąco oraz wędzenie na zimno - który z nich wybierać? Jak wędzić? W jakich temperaturach? Jak przygotować surowiec do wędzenia? Na te i na wiele innych pytania odpowie Ci nasz znawca wędliniarstwa, Adam Pulkowski. Polecamy nasze kursy wideo! Poznasz sprawdzone receptury wyrobu wędzonek. Dowiesz się jak peklować, osuszać, wkładać wędzonki w siatkę lub sznurować. Zrozumiesz proces obróbki termicznej, a potem zaskoczysz domowników smakami i aromatami wędzonych wędlin. Zapraszamy!

Surowe i dojrzewające

Wędliny surowe, wędliny dojrzewające - mówi się często, że to wyroby dla zaawansowanych wędliniarzy. To prawda, ale dlaczego nie posiąść takich umiejętności? Możesz to zrobić uczestnicząc w naszych kursach prowadzonych przez eksperta w branży wędliniarskiej, Adama Pulkowskiego. Rozpocznij swoją przygodę już dziś! Razem z mistrzem przygotujesz swoje pierwsze wyroby. Nauczysz się zasad i poznasz różne procesy: oczyszczanie, rozdrabnianie, peklowanie, osuszanie, wędzenie. Wybierz kurs, który Cię interesuje i w komfortowym dla Ciebie czasie zobacz jakie niespodzianki kryją wędliny surowe lub wędliny dojrzewające. Zapraszamy do niepowtarzalnego i wyjątkowego świata smaków i aromatów wędlin.

Wyroby konserwowe

Prawie każde mięso można zamknąć w słoiku. Konserwy, bo tak nazywają się te wyroby, są najlepszym sposobem na długoterminowe przechowywanie. Tzw. konserwa turystyczna, to nic innego jak odpowiednio zmielone i przyprawione mięso w słoiku, które zostało poddane tyndalizacji czyli 3-krotnej pasteryzacji. Dzięki temu procesowi konserwa może być przechowywana w warunkach domowych nawet przez 6 miesięcy poza lodówką. W kategorii “Wyroby konserwowe” znajdziesz kursy prowadzone przez naszego eksperta wędliniarstwa, Adama Pulkowskiego. Z właściwym sobie znawstwem opowie Ci jak zrobić mięso w słoiku na różne sposoby. Zapraszamy!

Wyroby drobiowe

Wędlina drobiowa, zaraz obok wędliny wieprzowej, to jeden z lepszych i smaczniejszych wyrobów wędliniarskich. Królową jest kiełbasa drobiowa szynkowa zrobiona z piersi kurczaka i małej ilości przypraw. Co zrobić, aby kiełbasa drobiowa miała wyczuwalny smak konkretnego mięsa, a nie samych przypraw? Jak zmierzyć się z wędzeniem drobiu, które odbywa się w trochę inny sposób, niż wędzenie wieprzowiny, bo zmienia się kolejność procesów. Dlaczego więc najpierw parzymy mięso, a dopiero później wędzimy? Jak dobrze zrobić kiełbasę szynkową drobiową? Zapraszamy do obejrzenia naszych eksperckich kursów - Adam Pulkowski wprowadzi Cię do pachnącej krainy wyrobów drobiowych.

Wyroby z szynkowara i prasy

Kategoria dotycząca wyrobów z szynkowara i prasy przypadnie do gustu każdemu, kto chcąc rozpocząć przygodę z wędliniarstwem, nie chce lub nie ma możliwości na zakup dużej ilości specjalistycznego sprzętu i narzędzi wędliniarskich, jak choćby wędzarni czy nadziewarki. Wyroby te charakteryzują się małą trwałością, więc wytwarzane są w małej ilości i zjadane na bieżąco. Dzięki temu możesz cieszyć się innym domowym wyrobem co kilka dni. Spróbuj wszystkich receptur, które Ci proponujemy, a po pewnym czasie praktykowania staniesz się królem wyrobów z szynkowarów i pras. Obróbka termiczna - kluczowy proces przy tego typu wyrobach - będzie Twoją bardzo mocną stroną - co jest niezwykle przydatne przy innych kategoriach wędliniarstwa.

Inne wyroby

Wyroby wędliniarskie to temat rzeka, ale mamy dla Ciebie również inną propozycję. W tej kategorii znajdują się kursy przygotowania wyrobów, których nie można nazwać typowymi wędlinami. Jednak ich wyjątkowość oraz sposób wytwarzania sprawiają, że z mają z nimi wiele wspólnego. Znajdziesz tu sposoby na wędzenie ryb oraz przepisy na pasty z ich wykorzystaniem. Ponadto poznasz receptury na przeróżne smakołyki. Są wśród nich przepisy tradycyjne oraz autorskie, Adama Pulkowskiego, eksperta prowadzącego kursy wędliniarstwa. Wybierz szkolenie, które Ci odpowiada i przygotuj pyszny paprykarz lub kremową pastę z makreli. Przekonasz się, że nie tylko swojskie wyroby wędliniarskie mogą zachwycić. Zapraszamy do odkrywania nowych możliwości!

Wędliniarstwo

Wędliniarstwo domowe ostatnio zaczęło rozwijać swoje skrzydła. Powstało wiele grup tematycznych na Facebook-u, amatorskich filmów na YouTube, a nawet książek. Czym więc wyróżnia się moja propozycja kursów wędliniarskich? W filmach szczegółowo omawiam wszystkie etapy - od podziału mięsa na klasy, przez peklowanie czyli zabezpieczenie surowców przed bakteriami, prawidłowe wędzenie, a kończąc na parzeniu lub podpiekaniu, czy dojrzewaniu wyrobów. Pokazuję jak tworzyć i modyfikować receptury według własnego smaku i gustu, tłumaczę jak zachowywać powtarzalność wyrobów. Podpowiadam też jak w łatwy sposób robić kiełbasy, sznurować i wędzić szynki, wytwarzać konserwy czy delikatne wyroby z drobiu. </br></br> Adam Pulkowski zajmuje się wędlinami domowymi od ponad 10 lat. W tym czasie przerobił tysiące kilogramów mięsa sporządzając dokładne notatki, tworząc przeróżne receptury i wyciągając wnioski z efektów swojej pracy. Zaprosiliśmy go do naszego eksperckiego grona Fimple, aby swoją szeroką wiedzą podzielił się z Tobą w postaci kursów wideo. </br></br> Naucz się od Adama jak robić smaczne, efektowne i zdrowe wędliny!

Mąka i dodatki piekarskie

Jak zrobić chleb? Jaka mąka do chleba będzie najlepsza? To najczęściej zadawane pytania początkujących “piekarzy” domowych. Przede wszystkim, aby Twój wypiek był wyjątkowy, musisz zadbać o dobór i jakość składników. Na przykład do przygotowania domowego chleba na drożdżach potrzebna jest mąka, drożdże, zakwas, woda oraz dodatki do chleba, takie jak orzechy, słonecznik lub inne ulubione. Skorzystaj z odpowiedniego kursu, a Twój domowy chleb będzie pyszny i zdrowy!

Techniki i zasady piekarstwa

Chleb na drożdżach, czy chleb na zakwasie? Różnica między nimi jest znaczna, ale oba są wyjątkowe. Chleb na drożdżach jest zdecydowanie szybszy w wykonaniu. Zakwas na chleb wymaga natomiast odpowiedniego przygotowania. Jak dbać o ten zakwas? Jak przygotować się do wypieków? Jakie narzędzia potrzebne są do zrobienia chleba? Odpowiedzi na te pytania i inne dobre zasady piekarstwa poznasz na naszych kursach - zdecyduj od czego chcesz zacząć!

Chleby na drożdżach

Domowe chleby na drożdżach są zupełnie w smaku, niż te kupione w sklepie. Jak zrobić chleb tostowy z masłem, mlekiem i jajami, lub chleb pszenny razowy z dodatkiem prażonego słonecznika? Te i inne receptury poznasz oglądając nasze szkolenia online. Zwróć uwagę na sposób zagniatania ciasta lub odpowiednie wprowadzenie słonecznika do ciasta. To wszystko ma znaczenie, aby wypiec dobry chleb na drożdżach. Odkryj razem z nami najlepszy przepis na chleb pszenny na drożdżach!

Chleby na zakwasie

Jak zrobić chleby na zakwasie np. z miodem i słonecznikiem odkryje przed Tobą nasz ekspert, Piotr Leśniański. W prosty i klarowny sposób, z właściwą sobie swadą, poda przepis na chleb na zakwasie, wyjaśni między innymi jak wprowadzić dużą ilość ziarna do ciasta oraz jak poradzić sobie z jego nawodnieniem. Chleby na zakwasie - Wiejski Tartine, Pszenny Grahama i żytni razowy - po obejrzeniu kursu online na stałe wejdą do Twojego rodzinnego menu.

Bułki i inne na zakwasie

Wieloziarniste bułki na zakwasie, bagietki i grahamki. Charakteru nada im zakwas, ale jak zrobić bułki na zakwasie, aby były chrupiące? Jak prawidłowo uformować długie bagietki? Na te i na wiele innych pytań, odpowiedzi znajdziesz oglądając nasze szkolenia online. Poznaj przepis na bułki na zakwasie i zacznij je robić domowym sposobem - prawdziwe, smaczne i bez niezdrowej chemii.

Mleko

Mleko krowie to główny składnik sera, który ma prawie wszystkie witaminy potrzebne człowiekowi. Czy wiesz, że mleko ma najwyższą jakość w miesiącach maj - czerwiec oraz wrzesień? Chcesz wiedzieć wszystko o mleku? Skorzystaj z kursów wideo! Nasz ekspert, Krzysztof Jaworski, przekaże Ci wszystkie praktyczne wskazówki i informacje. Nauczysz sie jak przeprowadzać próbę podpuszczkową mleka i jakie są jej rodzaje. Podpowie Ci jak w warunkach domowych prawidłowo ocenić jakość mleka poprzez próbę fermentacyjną. Dowiesz się jak przechowywać mleko i jakie wyroby mleczne można wykonać z jednej partii mleka. Masz więcej pytań? Zapraszamy do krainy mleka!

Techniki i zasady serowarstwa

Jak zrobić dobry ser podpuszczkowy? Wiesz, że pierwszym krokiem jest podgrzanie mleka, a następnie dodanie podpuszczki? Jednak to dopiero początek drogi! Trzeba poznać podstawowe zasady serowarstwa, bo inaczej serowarstwo domowe na zawsze pozostanie w sferze Twoich marzeń. Zaufaj najlepszym! Krzysztof Jaworski, ekspert w dziedzinie serowarstwa, podpowie Ci do jakich temperatur podgrzać mleko krowie i jak przeprowadzić próbę serowarską. Wyjaśni czym jest zakwas i jakie dodatki serowarskie zastosować. Już jesteś przekonany? Zapraszamy do korzystania z naszych kursów wideo.

Sery półtwarde

Jak zrobić sery półtwarde? Jednym z najbardziej znanych i lubianych serów tego typu jest ser Gouda. Czy wiesz, że proces warzenia takiego sera zaczyna się od podgrzania mleka, potem parafinowania i na końcu dojrzewania? Serowarstwo domowe jest proste, ale wymaga poznania kilku ważnych zasad, o których dowiesz się oglądając nasze kursy wideo. Naucz się od ekspertów serowarstwa domowego. Zrób swój pierwszy ser Gouda lub Gruyère pod nadzorem Krzysztofa Jaworskiego i nabierz pewności siebie, która pozwoli Ci samodzielnie wykonywać wyśmienite sery półtwarde. Zapraszamy do wspólnego warzenia serów!

Sery zwarowe

Czy wiesz, że mascarpone, ricotta i serek włoski to sery zwarowe? Ciekawostką jest, że sery te są właściwie produktem ubocznym, ponieważ powstają z serwatki, pozostałej po wyrobie serów podpuszczkowych czyli np. Goudy. Jak zatem zrobić te wyjątkowe sery sposobem domowym? Wybierz interesujący Cię kurs wideo, a Krzysztof Jaworski, znawca serowarstwa poleci Ci najlepsze procedury i wyjaśni krok po kroku cały proces powstawania serów. Zapraszamy do świata serów zwarowych!

Sery twarogowe

Ser biały gości w naszych kuchniach od zawsze. Pierogi, pasty, naleśniki - to tylko niektóre potrawy podawane z twarogiem. Czy sery twarogowe wymagają specjalnych procedur? Przepisy na twaróg i serek wiejski są bardzo proste. Są to sery, które można spożywać zaraz po wykonaniu, a uzyskujemy je poprzez kwasową koagulację. Brzmi obco? Ucz się bez wychodzenia z domu! Skorzystaj z kursu wideo prowadzonego przez eksperta branży, Krzysztofa Jaworskiego i poznaj kolejne etapy procesu wyrobu serów twarogowych. Zapraszamy do świata serowarów, niech dobrym startem będzie ser biały!

Sery twarde

Sery twarde, jak nazwa sugeruje, mają bardzo zwartą konsystencję, a ich intensywny, wytrawny smak zależy od czasu dojrzewania. Czy wiesz, że angielski cheddar robiony w tradycyjnych warunkach dojrzewa od 9 do 18 miesięcy? Z kolei Parmigiano Reggiano, wiedzie prym wśród serów włoskich już od średniowiecza! Czy można więc tak zacne sery twarde jak parmezan i cheddar, zrobić w warunkach domowych? Jak sobie poradzić z długim okresem dojrzewania? Czy potrzebne sa jakieś specjalne formy? Okazuje się, że wyrób tych serów nie jest trudny. Pobierz kurs online i badaj krainę serów twardych razem z doświadczonym serowarem, Krzysztofem Jaworskim. Zapraszamy już dziś!

Sery z masy parzonej

Czy wiesz, żę oscypek, parzenica żuławska, włoska mozzarella to tradycyjne sery z masy parzonej? Oscypek zwany inaczej gołką podhalańską, wykonuje się z mleka owczego, jednak bardzo podobny efekt można uzyskać używając również mleka krowiego. Po procesie warzenia formuje się je w ręcznie robionych drewnianych formach, które nadają specjalny, tak dobrze nam znany kształt. Lubisz sery z masy parzonej? Pobierz szkolenie online i daj sobie szansę zgłębić nowe obszary wiedzy. Znawca serowarstwa, Krzysztof Jaworski, pokaże Ci jak dogrzewać sery z masy parzonej, aby stały się delikatne w smaku i łatwo dały się formować. Zapraszamy do udziału w kursach!

Sery pleśniowe

Lubisz sery pleśniowe? Któż nie delektował się delikatną niebieską, zieloną lub białą pleśnią i wyjątkowym smakiem tych serów? Domowy wyrób wymaga jednak pewnej ostrożności, ponieważ w procesie produkcji dodajemy prawdziwą pleśń np. penicillium candidum. W ten sposób dochodzi do spulchnienia i odkwaszenia masy serowej. Czy to jest trudne? Znany serowar, Krzysztof Jaworski twierdzi, że nie. Skorzystaj z naszych kursów wideo, a camembert lub roquefort na stałe zagoszczą na Twoim kuchennym stole. Zapraszamy do świata wykwintnych serów pleśniowych!

Napoje fermentowane

Jogurt, maślanka, kefir, zsiadłe mleko - to orzeźwiające i zdrowe produkty, które urozmaicają serowarstwo domowe. Jak zrobić jogurt naturalny? Czy wystarczy dodać do mleka bakterie jogurtowe i odstawić je na 4-8 godzin w temperaturze 45 stopni? Wydaje się to proste, więc dlaczego nie zrobić samemu? Skorzystaj z naszych kursów i naucz się od doświadczonego eksperta serowarstwa, Krzysztofa Jaworskiego, jak łatwo przygotować napoje fermentowane. Zapraszamy do krainy białych napojów!

Inne wyroby mleczne

Możesz zastanawiać się jak wyprodukować ser żółty czy camembert, albo jak zabrać się za twaróg. Jednak śmietana z mleka czy masło, to podstawowe wyroby mleczne każdego domowego serowara. Mają w sobie bardzo dużo wartości odżywczych i są głównymi składnikami codziennej diety, a zrobione po swojemu w domu, smakują zawsze najlepiej. Daj sobie szansę rozwinąć skrzydła! Korzystaj z kursów online do woli i ucz się od ekspertów w branży. Krzysztof Jaworski zaprasza do zdrowego świata wyrobów mlecznych!

3-Dniowe Warsztaty Serowarskie

Po teorii czas na praktykę. Zobaczcie Krzysztofa Jaworskiego podczas stacjonarnych warsztatów serowarskich. Dla tych, którzy nie mogli do nas dotrzeć, przygotowaliśmy profesjonalny materiał jak zrobić śmietanę, masło, ser ricotta, wspaniały oscypek, słoną fetę. Dodatkowo zamieszczamy całą sekcję poświęconą teorii i ciekawostkom serowarskim. <br> <br> Interesują Cię warsztaty stacjonarne? Zarezerwuj miejsce na stronie https://warsztaty.fimple.tv/3-dniowe-warsztaty-serowarskie/. <br><br> Zapraszamy na wyjątkową przygodę z mistrzem serowarstwa!

4-Dniowe Warsztaty Serowarskie

Po co teoria bez praktyki? Przedstawiamy naszą kolejną odsłonę nagrań z warsztatów stacjonarnych. Tym razem profesjonalny materiał przeznaczony jest dla bardziej zaawansowanych adeptów serowarstwa. Zakwas macierzysty, werderkäse czy serek wiejski to już małe wyzwania. Oczywiście wszystko poparte dużą dawką wiedzy, ciekawostek i anegdot prezentowanych ze swadą przez świetnego znawcę serowarstwa, Krzysztofa Jaworskiego. <br><br> Chcesz wziąć udział w stacjonarnych warsztatach? Zarezerwuj miejsce na stronie https://warsztaty.fimple.tv/3-dniowe-warsztaty-serowarskie/. <br><br> Zapraszamy na niezapomnianą przygodę z serowarem!

Surowce i dodatki piwowarskie

Jak zrobić piwo z chmielu w domu? Teoretycznie możesz zebrać chmiel z ogródka i impreza gwarantowana. Jednak do prawdziwego piwa trzeba podejść trochę poważniej. Aby piwo było wyjątkowe, potrzebne są odpowiednie surowce piwowarskie. Słody i drożdże to tylko niektóre surowce na piwo. Interesuje Cię ten temat? Skorzystaj z kursów o surowcach i dodatkach piwowarskich.

Techniki i zasady piwowarstwa - West Coast IPA

Czy piwowarstwo domowe jest w ogóle możliwe? Na podstawie bogatego w różne nuty smakowo-zapachowe West Coast IPA przejdziesz od A do Z przez cały proces wyrabiania piwa. Ucz się od najlepszych! Nasz doświadczony ekspert , Michał Kopik, otworzy przed Tobą bogaty świat piwa.

India Pale Ale (IPA)

Nie bądź jak koncernowe browary - dodaj chmiel do swojego piwa. Dużo chmielu, syp, nie żałuj! To pierwszy, ale jakże ważny krok do uwarzenia porządnego piwa India Pale Ale.

Piwa dolnej fermentacji

Dziadek pija tylko "jasne pełne"? To świetnie się składa, bo teraz możesz nie tylko zrobić mu przyjemność we wspólnym degustowaniu, ale również uwarzyć dla niego takie piwo dolnej fermentacji . Co to jest dolna fermentacja? Koniecznie obejrzyj filmy jak zrobić wyborne piwo właśnie tym sposobem. Zapraszamy do wspólnej przygody z piwowarstwem!

Piwa pszeniczne

Piwa pszeniczne w upalny, lipcowy dzień? Doskonały pomysł, bo w lodówce właśnie czeka chłodny pszeniczniak. A czy Ty wiesz jak robić piwa pszeniczne? Naucz się od ekspertów! Oglądaj kurs online i dowiedz się jak zrobić domowe piwo pszeniczne. Przygotuj się na lato!

Stouty

Winter is coming - wielu na tę wieść blednie, bo znika argument do picia zimnego piwa. Ty go masz. Zimny Stout rozgrzewa. Uwarz go i nie pozwól zimie zapanować na dobre.

Angielskie Ale

Chcesz poczuć klimat angielskich pubów? Zrób sam angielskie ale. Piwo proste w wykonaniu i idealne do podawania z innymi na sposób 'half and half'. Sprawdź kursy Golden Ale i Dark Bitter - poznaj receptury i kolejne kroki, aby uwarzyć piwo, które zachwyci znajomych!

Przystawki

Przystawki bywają zimne i ciepłe. Zaspokajają pierwszy głód, ale i pobudzają apetyt, wyostrzają zmysły, sprawiają, że z jeszcze większą ochotą oczekujemy na danie główne. Nasi eksperci, Paweł Mierzejewski i Piotr Henschke, wprowadzą Cię w świat przystawek i odkryją przed Tobą wykwintne przystawki obiadowe. Pobierz kurs już dzisiaj i korzystaj z niego w dogodnym momencie! Nauczysz się jak zrobić krem z białych warzyw, uszka z tofu i jak podawać pęczak z grzybami. Zapraszamy do skorzystania z naszych kursów online, a fantastyczne przepisy na przystawki zamienią się w prawdziwą ucztę przy stole.

Desery

Niektórzy nie wyobrażają sobie posiłku, bez słodkiego deseru. Inni jedzą go w czasie podwieczorku, drugiego śniadania lub pijąc kawę z przyjaciółmi. Niezależnie jednak od tego kiedy delektujemy się deserem, zawsze poprawia nam nastrój, powoduje uśmiech i zadowolenie. Ale skąd brać kolejny pomysł na deser, albo przepis na deser? Przyznaj, że chcesz rozwinąć swoje umiejętności, poznać składniki i odkryć jak je z sobą łączyć i podawać wykwintne desery, które widujesz tylko w restauracjach. Nic prostszego! Skorzystaj z naszych kursów wideo. Mistrzowie kulinarni, Paweł Mierzejewski i Piotr Henschke zapraszają do magicznej krainy wyśmienitych deserów.